Beskydy = raj aktívneho oddychu

Čo všetko má spoločné Slovensko, Česko a Poľsko? Mnoho! Okrem príbuzných slovanských rysov, geografického umiestnenia na mape či histórie, sú však aj veci, o ktoré sa delia. Jednou z nich sú napríklad Beskydy.

Pohorie je severným pásmom Karpát a rozkladá sa na území všetkých troch štátov. Poďte s nami Beskydy preskúmať!

Slovenská časť Beskýd

Ak zamierite na samotný sever Slovenska, privedú vás vaše nohy do Oravských Beskýd. Najsevernejší sever celého Slovenska je práve na beskydskom území – obec Oravská Polhora. Oravské Beskydy prechádzajú postupne k Kysuckým Beskydám, kde na turistiku lákajú najmä vrchy Veľká Rača, Javorina a Malá Rača. V lete prechádzky a v zime lyžovačka – to ponúka dolina Oščadnica a jej okolie. Treťou územnou oblasťou sú Nízke Beskydy, o ktoré sa delia Slováci s Poľskom. Okrem turistiky tu stojí za spomenutie slávny Dukelský priesmyk, ktorý predstavuje nenáročný výlet. Alternatív, ktorými vás môže beskydská oblasť očariť, je nemálo.

Česká časť Beskýd

Chránená krajinná oblasť Beskydy sa na území Českej republiky rozpína na území Moravskoslezského a Zlínskeho kraja a je bohatá na turistické chodníky rôznych náročností. Beskydy sú najväčšou chránenou oblasťou v celom Česku, a preto ponúka široký výber možností, kam vyraziť na výlet. Medzi najväčšie lákadlá patrí najvyšší vrch Beskýd – Lysá hora, ktorá meria 1 323 m. Na jej vrchole sa nachádza rádiokomunikačný vysielač a meteorologická stanica a ak vám to počasie dožičí, vidno odtiaľ až na slovenské Vysoké Tatry. Vyraziť môžete i na ďalšie vrchy Beskýd – Smrk, Prašivá a Velký Javorník alebo sa nechať fascinovať krásou Satinských vodopádov či Vodopádov Bučacího potoka. A nevynechajte ani Radhošť so sochou bájneho Radegasta.

Poľská časť Beskýd

Dôvod, prečo sú Beskydy na poľskom území pre mnohých outdoorových nadšencov veľkým lákadlom je dvanásťkilometrový horský hrebeň spájajúci vrchy Veľký Stožek a Veľká Čantoryje, ktorý prechádza česko-poľskou hranicou. Veľká Čantoryje je najvyšší vrch Slezských Beskýd a nachádza sa tu 29 metrov vysoká rozhľadňa. Vypraviť sa sem môžete po viacerých turistických trasách alebo po náučnej Rytierskej ceste, ktorá vám predstaví zaujímavé miesta v okolí, ktoré stojí za to vidieť. Pre lyžiarov a nadšencov zimných športov je v poľských Beskydách mnoho možností, napríklad v Szczyrku. Tí, ktorí hľadajú miesto pre aktívny odpočinok, si v Beskydách prídu na svoje.

V čom vyraziť do Beskýd?

Predpokladom toho, aby ste si svoju aktívnu dovolenku, výlet alebo prechádzku v Beskydách užili, je byť v duševnej i fyzickej pohode. S tou duševnou vám môže pomôcť vaša výletná posádka a s tou fyzickou ALPINE PRO. Oblečte sa tak, aby ste sa cítili komfortne a mohli sa na kúsky, ktoré máte na sebe, spoľahnúť. Vyskladali sme pre vás outfit, ktorý vás nenechá za žiadnych podmienok v suchu.

Dámska softshellová bunda HOORA

Priedušná bunda z ľahkého materiálu s DWR úpravou, ktorá zabezpečuje vodoodpudivosť a chráni pred prienikom vetra.

Cena: 107,99 €

Pánska softshellová bunda HOOR

Ľahký a elastický materiál s membránou spája výhody druhej a tretej vrstvy. Bunda je vodoodolná, priedušná a zabraňuje prieniku vetra.

Cena: 111,99 €

Dámske outdoorové nohavice ZONERA

Moderný dvojvrstvový materiál nohavíc má PTX membránu, ktorá zaisťuje vysokú vodoodolnosť a priedušnosť. Rezistencia voči vode dosahuje hodnotu 10 000 mm vodného stĺpca.

Cena: 132,99 €

Pánske rýchloschnúce nohavice RAMEL

Priedušný a rýchloschnúci materiál nohavíc umožňuje vďaka rýchlemu odvodu potu udržať telo v suchu a optimálnej teplote. Materiál s DWR má špeciálne nanášanú povrchovú úpravu, ktorá odpudzuje vodu.

Cena: 82,99 €

Outdoorová obuv NEVISE

Obuv s PTX membránou sa vyznačuje vzdušnosťou, nepremokavosťou a odolnosťou proti vetru. Tým zaisťuje tepelnú izoláciu. Stielka s antibakteriálnym materiálom je špeciálne vyvinutá pre outdoorové aktivity a zabraňuje vzniku zápachu a baktérií.

Cena: 190,99 €

Pre viac informácií o produktoch kliknite na www.alpinepro.sk.