Skalka – nenáročná turistika na východnom Slovensku s krásnym výhľadom

Ak máte voľný deň a premýšľate nad programom, vyskúšajte túto nenáročnú prechádzku na Skalku. Po výstupe sa vám naskytne pohľad na okolité obce a krásnu prírodu.

 

Ak máte voľný deň a premýšľate nad programom, vyskúšajte túto nenáročnú prechádzku na Skalku. Po výstupe sa vám naskytne pohľad na okolité obce a krásnu prírodu.

Skalka je skalnatý útvar z vápenca a nachádza sa 420 m. n. m. blízko pri obci Obišovce a Kysak v Košickom kraji. Je to ľahká turistika pre ľudí, ktorí si chcú odpočinúť v prírode a dopriať si krásny výhľad.

Veľkou výhodou tohto miesta je, že tam chodí pomerne málo ľudí. Mnoho ľudí navštevuje v okolí Jánošíkovú baštu, alebo vrch Sivec. V krásne slnečné dni je na vrcholoch skál veľa ľudí a bude šťastie ak tam sa tam ocitnete sami. Skalka je málo frekventovaná, čistá a udržiavaná. Skalku sme navštívili niekoľkokrát a ani raz sme nestretli niekoho iného.

Vrch zdobí menšia útulňa, ktorá vie hostiť dvoch ľudí.

Ako sa na Skalku dostať ?

Na výber máte 2 možnosti. Prvá varianta vedia cez dedinu Kysak. Sem sa dostanete vlakom, alebo autom a ďalej pôjdete pešo. Tesne za dedinou musíte prejsť cez železný mostík a ďalej pokračujete po chodníku. Dostanete sa k okolitým domom a chatám a vtedy zabočíte na lesnú cestu vpravo. Po tejto ceste pôjdete približne polhodinu a dôjdete k skalnatému vrcholu. Na ten budete musieť vyšplhať a to môže niektorým ľudom robiť problém. Do Kysaku sa viete odviesť vlakom, alebo autom.

Druhá trasa vedie po zelenej trase cez dedinu Obišovce kde sa napojíte v strede dediny do lesa. Môžete sa sem taktiež dostať vlakom, alebo autom a zaparkovať kdekoľvek v obci. Zo začiatku je terén strmší, no potom je to veľmi pohodová a nenáročná prechádzka. Celá turistika trvá približne hodinu a výhodou je, že nemusíte zdolávať skalnatý vrchol.