Kvalitná prilba je základom bezpečnostného vybavenia každého cyklistu

Pri jazde na bicykli platia isté pravidlá. Povinnosťou pre všetkých cyklistov do 15 rokov je prilba. Pre dospelé osoby ju legislatíva odporúča. Riziká späté s rastúcou cestnou premávkou stále viac cyklistov presviedčajú o tom, že aj pre nich by prilba mala byť samozrejmosťou.

Pri jazde na bicykli platia isté pravidlá. Povinnosťou pre všetkých cyklistov do 15 rokov je prilba. Pre dospelé osoby ju legislatíva odporúča. Riziká späté s rastúcou cestnou premávkou stále viac cyklistov presviedčajú o tom, že aj pre nich by prilba mala byť samozrejmosťou. A to aj keď idú iba pár stoviek metrov do obchodu. Nejednému už totiž zachránila život.

Aby cyklistická prilba správne plnila svoj účel, je potrebné vybrať zodpovedajúcu veľkosť. Na hlave by mala držať pevne a nekĺzať do žiadnej strany. Najlepšie je si prilbu osobne na predajni vyskúšať, aby vás príliš netlačila a skrátka aby sadla na vašu hlavu ako uliata. Dôležitým ukazovateľom je taktiež váha prilby a polstrovania, ktoré sa výrazne líšia a každému vyhovuje niečo iné. Skontrolujte tiež, aké odvetranie vybraná prilba má. Predovšetkým v letných mesiacoch alebo pri crossovej cyklistike si potom môžete byť istí, že nezapríčinia prehriatie a predídete tak prípadným zdravotným problémom. Zvýšenú pozornosť venujte aj bezpečnostným certifikátom.

Ako ju nosiť?

Správna pozícia je vodorovná, predná časť prilby by mala byť približne uprostred vášho čela. Nevyhnutnosťou je aj zapnutá pracka pod bradou, ktorou by ste mali prestrčiť maximálne dva prsty. Jednoduchým trikom na predajni zistíte, či ste si vybrali správnu veľkosť. Prilbu si správne nasaďte, nastavte si remienok, zapnite pracku. Keď si ste istí, že vám prilba padne, rozopnite pracku a predkloňte sa. Ak vám prilba z hlavy nezišla, vybrali ste správne.

Kedy prilbu vymeniť?

Aj keď ste zo sedla dlhú dobu nespadli, je vhodné ju zhruba raz za päť rokov vymeniť. Na povrch prilby pôsobí UV žiarenie, striedanie teplôt aj dážď, a to spôsobuje deformáciu materiálu. Zažili ste pád a vaša prilba splnila svoj účel a nič sa vám nestalo? Hoci prilba vyzerá takmer nedotknuto, vymeňte ju. Cyklistické prilby sú navrhované tak, že praskne ich vnútorná konštrukcia, čo na jej povrchu neuvidíte.

Rada na záver

Cyklistika je vášeň, ale je potrebné pri nej dbať na zvýšenú bezpečnosť. Pri páde hrozí naozaj veľké nebezpečenstvo poranenia hlavy. Preto nikdy nejazdite bez kvalitného a správne padnúceho vybavenia.

Články s podobnými témami