Jsou vhodnější nízké nebo kotníkové outdoorové boty?

Zle vybraná alebo obuv, ktorá zle padla môže spôsobiť veľké ťažkosti. Od bolesti nôh, pľuzgierov alebo skrátka nedosiahnutia vytýčeného cieľa.

Zle vybraná alebo obuv, ktorá zle padla môže spôsobiť veľké ťažkosti. Od bolesti nôh, pľuzgierov alebo skrátka nedosiahnutia vytýčeného cieľa. Rovnako ako u väčšiny ďalších vecí je ako prvé potreba si odpovedať na otázky kam, kedy a na ako dlho sa chystáte vyraziť a podľa toho vyberať aj správnu obuv.

 

Či už sa chystáte len na krátku prechádzku lesom, idete na víkend do hôr alebo sa vypravujete na dlhšiu trekovú expedíciu, vždy je dôležitá kvalitná vzorka na podrážke. Aj v lese za vašim domovom sa môžete v žabkách alebo papučiach bez vzorky pošmyknúť a spôsobiť si nepríjemný výron alebo dokonca zlomeninu. Kvalitná vzorka vás rovnako dobre podrží pri vysokohorskej turistike, ako aj pri nedeľnom šantení s deťmi.

 

Nízka outdoorová obuv

Hodí sa prakticky všade, kde vás nečaká extrémny terén. Zvládnete v nich vyšplhať ku každej zrúcanine aj vyšliapnuť nejaký ten kopec. Oceníte predovšetkým ich ľahkosť a priedušnosť. Nízke outdoorové topánky zoženiete za veľmi priaznivú cenu a sú skvelou investíciou naozaj pre každého, pretože ich budete užívať skrátka kdekoľvek.

Členková obuv

Akonáhle viete, že vás čaká náročný terén plný kameňov, štrku, snehu či rovno vysokohorská túra, siahnite po členkovej outdoorovej obuvi a dobrých ponožkách, ktoré zaistia správny odvod vlhkosti od nôh. Členkové outdoorové topánky sú o poznanie bezpečnejšie, pretože prinášajú vašim nohám väčšiu istotu a oporu. Sú ale ťažšie. Preto je ideálne mať vždy k dispozícii ako nízke, tak aj členkovú outdoorovú obuv a voliť podľa aktuálneho počasia a terénu, do ktorého sa chystáte. Na niekoľkodňový trek, nezabudnite pribaliť aj kvalitné sandále alebo papuče, aby si večer vaše nohy poriadne oddýchli.

 

Skúšanie alebo výber vhodného modelu je to najpodstatnejšie

Outdoorové topánky skúšajte vždy s hrubšou ponožkou. Tvar topánky by mal zodpovedať tvaru vašej nohy. Po obutí poriadne obuv utiahnite. Mala by vám byť vyslovene pohodlná. Pokiaľ niekde niečo tlačí, okamžite ju odložte a vyberajte iný model. Veľmi dôležitý je priestor pre prsty, aby sa pri došľape mohli pohodlne roztiahnuť do strán a vy ste tak mali správnu stabilitu. Nezabudnite, že nohy v priebehu dňa rôzne opúchajú, a aj počas túry vám iste opuchnú. Preto je vhodné vyberať si o veľkosť väčšiu. Nesmie vám ale padať z päty.

 

Než vyrazíte na túru

Topánky dôkladne vyskúšajte už v obchode, ideálne večer. Niekoľkokrát v nich vyrazte na bežné pochôdzky a ako prvú túru v nových topánkach zvoľte menej náročný terén.

 

Kam povedie vaša ďalšia cesta?